Zdraví
Otužování

Photo by Seth Doyle on Unsplash
Obvykle se pod pojmem otužování rozumí sprchování studenou vodou či plavání ve studené vodě, v širším slova smyslu však pojem zahrnuje i saunování, celoroční sportování na čerstvém vzduchu a další praktiky.
Vhodné je začít nejdříve s otužováním vzduchem. To znamená, zabezpečit, aby přístup čerstvého vzduchu do místnosti byl dostatečný a chladný vzduch se dostal k tělu, být tedy přiměřeně a vzdušně oblečen.
Nepřetápět, cvičit doma při otevřeném okně, spát v chladnější místnosti při otevřeném okně. Vystavení těla chladu spouští termoregulační reakci. Kůže je jako první orgán vystavena studenému vzduchu či vodě a reaguje stažením cév – tělo odvádí krev z povrchu kůže hlubšími žílami, aby si organismus uchoval teplo.
Přínos otužování spočívá v prokazatelném zvýšení odolnosti proti nemocem, prevenci proti vysokému krevnímu tlaku, bolestem zad a psychickým obtížím (zocelování sebekázně, překonávání prvotního nepříjemného pocitu – což je následně odměněno příjemnými pocity po vyplavení endorfinů, tzv.hormonů štěstí).
Případná onemocnění a rekonvalescence po nich mají u otužilců zpravidla mnohem lehčí a rychlejší průběh. Kromě toho je zde i přínos socializační – otužování vám pomůže setkat se se skupinu podobně smýšlejících lidí, se kterými můžete sdílet svůj pohled na život, životní styl či s nimi přímo tuto aktivitu sdílet. Otužování vám umožní lépe se přizpůsobit výkyvům teploty, otužilec potřebuje v zimně méně vrstev oblečení, aniž by se cítil nekomfortně.
Rady pro začínající otužilce:
Otužování sprchou
-
nadměrné oblékání a přetápění místnosti vaši otužilost snižuje, proto se obojímu vyvarujte.
-
začínáte-li se otužovat sprchováním, při prvním otužování to nepřehánějte. Nejdříve se sprchujte vlažnou vodou, pak postupně přidávejte podíl vody studené. Doporučuje se po zvládnutí začátku sprchovat se studenou vodou ideálně každé ráno. Můžete se však takto otužovat i večer.
-
směr otužování: začínejte se studenou sprchou nohou, postupuje se postupně výše
-
sprchování studenou vodou by zpočátku mělo trvat méně, než 2 minuty
-
nevzdávejte to – příznivé účinky se dostaví zhruba po měsíci, pokud otužování nebude pravidelné, vaše otužilost se opět sníží
Otužování ve vodě:
-
předtím, než vlezete do vody, byste měli být rozehřátí.
-
neotužujte se vyčerpaní, krátce po nemoci, bezprostředně po zátěži či sportovním výkonu.
-
ihned po otužování se pořádně osušte (třením ručníku podpoříte prokrvení organismu) a oblečte.
-
volte otužování v místech, kde rozsah vašeho pobytu nebude prostorově omezen, tedy ne v úzké kádi či vaně.
Nezaměňujte otužování jako prevenci proti onemocněním a posilování imunity za sportovní formy otužování, které znáte jako jakousi raritu z médii. Mělo by se stát vaším denním rituálem.
Vlastně i z pohledu našince extrémní forma otužování je běžnou součástí kultury národů severských zemích a Ruska.
Zimní plavání je zvláštním druhem sportovního otužování, prováděného ve vodě o teplotě pod 10 °C. Tento sport je ovšem vhodný pro pokročilé otužilce a má další výrazný efekt – hubnutí, neboť tělo při něm vydává výkon a zároveň je nuceno krýt ztrátu tepelné energie.

Photo by Jorge Fernández on Unsplash
Zanechte nám vzkaz
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.